کانال هدایت هوا

دریچه تنظیم هوا
دریچه تنظیم هوا
2019/04/06

کانال هدایت هوا

کانال گالوانیزه چهارگوش

کانال هدایت هوا جهت هدایت هوای انواع دستگاههای تهویه مطبوع (هواساز ، ایرواشر ، زنت ، فن کویل ، کولر گازی ، کولر آبی و هواکش) مورد استفاده قرار میگیرد.
کانال هدایت هوا در 2 نوع چهارگوش و گرد و معمولا با ورقفولاد گالوانیزه طراحی و اجرا میگردد. البته در بعضی موارد خاص از ورق استنلس استیل یا آلومینیوم نیز استفاده میشود. همچنین امروزه استفاده از مواد دیگری نیز برای ساخت کانال هوا رواج پیدا کرده است که عبارتند از: کانال از پیش عایق، کانال فلکسیبل، کانال پارچه ای و کانال پلاستیکی که هر کدام از آنها موارد استفاده خاصی دارند. اما با این وجود هنوز هم کانالهای فلزی به دلیل استحکام بالا نسبت به سایر کانالها، بیشترین استفاده را دارند.
از نظر شکل هندسی کانال هوا، کانال گرد دارای راندمان بالاتری نسبت به کانال چهارگوش میباشد، اما به دلیل نبود فضای مناسب در بسیاری از ساختمانها و مشکلات اجرایی، کمتر از آن استفاده میشود و استفاده از کانال گرد بیشتر در سوله های ورزشی یا کارخانه ای صورت میگیرد. کانال چهارگوش نیز هر چقدر به شکل مربع نزدیکتر باشد، دارای راندمان بهتری خواهد بود، اما باز هم به دلیل نبود فضای مناسب و مشکلات اجرایی، بیشتر از کانالهای مستطیل شکل استفاده میشود.
هزینه کانال کشی یکی از مهمترین مسائلی است که در زمان کانال کشی به آن توجه میشود استفاده از ورق های ممکن است در ظاهر کمی گران به نظر برسد اما میتواند در دراز مدت به نفع شما تمام شود ودردسرهای ناشی از انتقال سروصدا یا لرزش ورق و پوسیدگی را حذف نماید اگر بخواهیم خلاصه بگوئیم سه عامل ابعاد کانال، متراژ و ضخامت ورق روی قیمت تاثیر میگذارد. کانال کولر برحسب متر مربع محاسبه میشود یعنی طول کانال ضربدر دور کانال محاسبه میشود، موسسه فنی جهان کارا یکی از مجریان حرفه ای این کار است و می‌تواند کار کانال کشی کولر را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب برایتان انجام دهد.